11 січня

Чи є законним стягнення боргу

Причини, які можуть спричинити стягнення боргу через прострочений кредит

     Як правило, така ситуація виникає, якщо позичальник досить довгий час не сплачує взятий раніше кредит. Обставин, за якими відбувається несплата - маса: форс-мажори, втрата стабільного заробітку і тд. Звичайно ж, в інтересах фінансової компанії спробувати знайти компромісний підхід, і отримати хоча б якусь частину запитуваної суми, перш ніж передавати справу клієнта третім особам для стягнення боргу.

     Але не завжди фінансові компанії “опускають руки” по закінченню тривалого терміну несплати. Часто зустрічаються ситуації, коли сам клієнт звертається до кредитора «з повинною», і повідомляє про те, що з цих пір, - у нього немає можливості оплачувати позику. Якщо компанія вважатиме вашу причину поважною, то цілком імовірно, що її представники запропонують вам деякі альтернативні варіанти, а у виняткових випадках, і зовсім, віддадуть борг на списання.

Шляхи вирішення

     У тому випадку,коли фінансову компанію не вдалося переконати, але витрачати ресурси на подальші дії по поверненню співвідношення ціни і якості кредитор не має наміру, - тоді установа може вибрати один із наступних шляхів:

  • Списати борг;
  • Подати заяву до суду;
  • Надіслати прострочену позику приватному виконавцю;
  • Продати кредит колекторській компанії.

      Перший варіант ми вже обговорювали вище. Що стосується другого - то бувають випадки, коли фінкомпанії вдаються до такого методу повернення своїх коштів. Але варіант списання боргу має ряд недоліків, в першу чергу, для кредитора.

     По-перше - це нераціональне використання часу: судовий процес може тривати місяцями та роками. Так як ніхто не може гарантувати позитивний результат вирішення на ту чи іншу користь, то не всі йдуть на такий ризик. Плюс до всього, поки триватиме розгляд, просто може закінчитися термін кредитного договору, і тоді вже точно не може йти мови про повернення будь-яких грошей.

     По-друге, взаємодія з третьою інстанцією в особі суду, юристів, адвокатів та інших представників вимагає чималої суми для сплати всіх послуг. Таким чином, якщо сума простроченої позики відносно невелика - навряд чи справа дійде до судового розгляду, як мінімум, з боку позикодавців.

     Що стосується колекторів і приватних виконавців, - то ці два варіанти куди цікавіше. А все тому, що мова йде про передачу конфіденційної інформації третім особам.

     Тому, кажучи про легальний аспект - все залежить від того, наскільки правомірно побудована процедура передачі вашого обов'язку. Перше, і основне, на що слід звернути увагу в даному випадку - це повідомлення про передачу вашої заборгованості в інші руки. Чи було воно? Як правило, в більшості нинішніх договорів вже присутній даний пункт, і погоджуючись з умовами оферти, ви автоматично підтверджуєте можливу перспективу передачі боргу. У випадку, якщо такого пункту в документі не було, і вас не попередили про передачу - ви маєте право оскаржити дану дію в суді. Але майте на увазі: відповідно до закону, можна обмежитися самою відправкою повідомлення. Тобто, якщо в кредитному договорі ви вказали адресу реєстрації, а живете зараз в іншому місці, - то відправленого на першу адресу листа буде достатньо, у якості законної підстави передачі вашого боргу.

Якої кінцівки варто очікувати?

     З урахуванням вище зазначеного, ми бачимо, що система роботи з простроченими кредитами досить розвинена по обидва боки: кредитора і позичальника. Така велика кількість нюансів пов'язана з різноманітністю причин прострочення, і з великою кількістю компаній, що пропонують свої послуги з кредитування.

     У 2017 році був створений новий закон «про колекторів», який представив нового учасника - приватних виконавців. Основна різниця між факторинговими компаніями і приватними виконавцями, це - продаж вашого боргу першим, і тимчасова передача прав на прострочений кредит другим. Колектори, як правило, працюють на відсоток від повернутих боргів, а другі за умови ставки. Таким чином, за рахунок матеріальної мотивації, методи факторингової компанії жорсткіше, з точки зору психологічного впливу.

     Найголовніше - це не пускати ситуацію на самоплив. Пам'ятайте про те, що як би не склалися обставини, завжди є альтернатива вирішити проблему простроченого кредиту мирно та раціонально.

Форма зворотнього зв'язку